افغان موج   

حکومت اسلامی ایران و شش قدرت جهانیغرب، دور نهایی مذاکرات هسته‌ای را از روز سه‌شنبه در وین آغاز خواهند کرد . موعد مقرر برای امضای توافق نهایی روز سوم آذرماه است و طرف‌های گفت‌وگو یک هفته فرصت دارند تا اختلافات باقی مانده را حل کنند . اما قبلش ، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا برای فوت هنرمند ایرانی آیه قرآن میخواند . آلن ایر و انالله و انا الیه راجعون به مناسبت درگذشت مرتضی پاشایی ! من نمیفهمم کجای این تیتر با معیارهای امروز اشکال دارد ؟ جناب آلن ایر سالها تحصیل و تجربه کسب کرده ، برای همین کارها . و اگر همین کار را هم نکند که از بیکاری راهی تیمارستان میشود ! مدیر اجرایی فیس بوک هم در صفحه شخصی خود از دیدارش با مسیح علی نژاد نوشت . شریل سندبرگ این روزنامه نگار ایرانی را «قهرمان شخصی» خود خواند . سندبرگ در آمریکا به عنوان فعال حقوق زنان نیز شناخته می شود . واردات قهرمان شخصی از نوع و ساخت چین ممنوع اعلام شد !

روز جمعه (۱۴نوامبر) اعلام شد که “دولت اسلامی” بعد از چاپ پاسپورت مخصوص اسلامی و صادرات نفت ، در صدد ضرب سکه‌‌ی طلا و نقره و مس با مهر مخصوص خود است . هدف این کار مقابله با “سیستم پولی استبدادی رایج” عنوان شده که “الگوی نظام اقتصادی غرب” است و “مسلمان‌ها را به بردگی کشانده” است . دولت اسلامی در حال حاضر یک سوم ایالت‌های عراق و یک سوم خاک سوریه را در تصرف خود دارد . فکرش را بکنید در قرن 21 یک سوم خاک دو کشور را به توبره بکشی و غرب یا دنیا هم ناتوان باشد....

دولت اسلامی یعنی همان داعش ، که تازه عده ایی را به فکر آنالیزش انداخته است . داعش علاوه بر داشتن زیرساختهای لازم ، خیلی پولدار و مسلط و خشن است . خیلی راحت سر میبرد . هفته گذشته آنها یک گروگان دیگر را سر بریدند . با کشته شدن عبدالرحمن کاسیگ ، شمار شهروندان غربی که داعش سربریده است اکنون به ۵نفر رسید....مردم دیگر هم اصلا حساب نمیشوند ! داعش یا دولت اسلامی خلبان آموزش دیده دارد ، سلاحهای سنگین ،  چاپ اسکناس ، و خیلی فاکتهای دیگر که به سادگی نشان میدهد این دولت با باد هوا ساخته نشده و همینطوری از کون آسمان لجستیک نمیشود ! یک مهندسی تقریبا دقیق ، که علتهای ظهورش در منطقه را لازم کرد والبته به ذهن هر وزغی نمیزند . مثل ذهن همان ملتی که موضوع اسید پاشی یادش رفت و حالا برای جنازه هنرمند اشگ میریزد ! یعنی هنوز نمیداند که قربانیان اسید پاشی خیلی بیشتر از یک بیماری طبیعی عذاب میکشد و باید فراموش نشود .

برندگان جایزه نوبل برای خاتمه فوری محاصره پزشکی زندان لیبرتی فراخوان داده اند . برندگان نوبل یادشان نرفته ، که میشود فراخوان داد وتلاش کرد برای خروج سریع زندانیان از باتلاق عراق . منتها مثل همیشه معذوریتهایی وجود دارد. تنظیم ماندن، با سیاست خط موازی غرب ! رئیس جمهور آمریکا و شیرین عبادی هم اسیر همین معذوریت نوبلی هستند ! تمام این تیترهای موجود را با نقطه آغازی انسانی و سیاسی اگر ببینی ، کارت زاره ! ولی اگر آنطور ببینی که میخواهند ، پس حتما خودت هم تیتر کوچکی از یک سیاست بزرگ میشی ، و یا بالعکس . یک تیتر بزرگ برای هیچی ! اینکه برندگان یا چرندگان و یا خزندگان نوبل را مخاطب قرار دهم معیارم چیست و به کدام اعتبار ؟ با معیار شخص اوباما یا شیرین عبادی ؟ و یا اعتبار جایزه نوبل ؟ سابقا نوبل به افراد اعتبار میداد و حالا نوبل از همین معیارها اعتبار میگیرد .

باراک اوباما نماینده یک سیستم است که وارد کاخ سفید شده تا خطوط سیاسی مشخصی را در سطح جهان و جهت منافع سیستم پیش ببرد . این سیستم مسئله اش زندگی یا جان افراد خودش هم نیست . چه رسد به 3000 زندانی لیبرتی در باتلاق عراق ! تاریخی از جنگ با تلفات میلیونی در کارنامه خودشان دارند . از نظر سیاسی با کدام معیاری این آی کیوهای موجود ، اعتبار دارند و کلا چه میتوانند یا میخواهند ، انجام دهند ؟ همین معیار و اعتبار را هر کنفوسیوسی میفهمد ، و انتطاری هم از چنین موجوداتی برای انجام کارهای انسانی ندارد ! پس مخاطب قرار دادن این پدیده های نوبلی کوبیدن آب در هاون است . مگر اینکه باور کنم این پدیده ها واقعا جانشان برای بشر و حقوق در میرود و مثلا بسته شدن خونین قرارگاه اشرف هم با چراغ سبز آن کاخ سفید نبود !

برندگان نوبل ، اردوغان و اعلام کشف قاره آمریکا توسط مسلمانان ، بلاهتهای تازه ، اشگهای یک ملت ، فراموش شدن اسید پاشی ، دولت اسلامی ، چپ سوسیالیست یا چپ استقلال طلب ، سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا و قرآن ، مسیح علی نژاد و مدیر فیس بوک و صفحه آزادی یواشکی واسید پاشی علنی ، و باقی امورات جاری....

فکرش را که میکنم اگر هیج یک از این کارها را مجریان مربوطه انجام ندهند ، نرخ بیکاری و دیوانگی و خودکشی چند درصد افزایش مییابد ؟ پس به سادگی میشود نتیجه گرفت : همه چیز همانطوری باید باشد که با معیارها منطبق هست ! داشتن معیار یک الزام است . روزگاری نوبل اعتبار داشت و با معیارهای متفاوتی ارائه میشد . نوبل گیرندگان امروز هم معیار دارند ! صفحه آزادی یواشکی و مصاحبه با یک اسید پاش گُنده اصفهانی ( امام جمعه ) ، برای مسیح علینژاد یک معیار است . برای سندبرگ هم چپاندن اندازه و سقف مسیح علینژادها یک معیار است ( مبارزه یعنی همین ، و بیشتر از این یعنی خشونت ) . داشتن معیار مهم و یا همه چیز است . ولی خود معیارهای امروز هیچ چیز نیست !

سندبرگ، که پیش از این رئیس دفتر وزیر خزانه داری آمریکا بوده و امروز مدیر اجرایی فیس بوق ، خطاب به این روزنامه نگار ایرانی گفت: «مسیح، به همراه زنان در سراسر جهان از تو بخاطر شجاعت و اعتقاد راسخت به آزادی یواشکی تشکر می کنم» . خانم سندبرگ از معدود مدیران زن در رده بالای شرکت‌های اینترنتی در آمریکا است . مجله تایم در سال ۲۰۱۲او را جزو ۱۰۰نفر پرنفوذ در جهان قرار داد بسیاری از احتمال ورود سندبرگ ، که پیش از این رئیس دفتر وزیر خزانه داری آمریکا بود ، به جهان سیاست گفته بودند .

 

اسماعیل هوشیار

17.11.2014